logo1logo1logo1logo1
  • Mottó
  • Bemutatkozás
  • Kiknek segíthetek?
  • Hogyan segítek?
  • Blog
  • Kapcsolat
✕

Van egy mondás, ami mélyen beitta magát az iskolák falaiba: a pedagógus hivatás, nem munka. Ezt a nemes gondolatot azonban az évtizedek során észrevétlenül átformáltuk egy veszélyes dogmává. A hivatás oltárán elvárt áldozattá vált a privát szféra, az egészség, sőt, olykor az emberi méltóság is. De vajon valóban az a jó pedagógus, aki feláldozza önmagát? Vagy a legnagyobb pedagógiai tett ma éppen az, ha egy tanár képes ember maradni – önmaga számára is?

A mindent megoldó szerep csapdája

Amikor belépsz az osztályterembe, nemcsak tanár vagy. A modern társadalmi elvárások és a diákok mindennapi krízisei miatt reflexből próbálsz pszichológus, szociális munkás, rendőr, jogász és döntőbíró lenni. Ez a belső kényszer – hogy minden problémát azonnal meg kell oldanod, még azokat is, amelyek messze túlmutatnak a kompetenciádon – egyenes út a kiégéshez.

A feszültséget és a tehetetlenséget nem maga a probléma jelenléte szüli, hanem az az illúzió, hogy neked mindent meg kell javítanod. Amíg a keretek nincsenek letisztázva, addig a mindent magára vállaló pedagógus valójában egy fenntarthatatlan szerepet táplál: a mártíromságot.

A realitás szorításában: A biológiai méltóság

Persze tudom, milyen a valóság: a végeláthatatlan helyettesítések és a szoros folyosói ügyeletek mellett olykor logisztikai bravúr eljutni a mosdóig vagy meginni egy pohár vizet. A mindennapi daráló gyakran fizikai képtelenség elé állít. De pont itt válik el a mártíromság a belső tartástól. Mert óriási különbség van aközött, hogy a körülmények áldozatai vagyunk, és aközött, hogy önként mondunk le magunkról.

Amikor a külső nyomás miatt szó nélkül a háttérbe szorítod a saját alapvető biológiai és mentális szükségleteidet, egy láthatatlan üzenetet küldesz a környezetednek – és a diákjaidnak is: „Az én jóllétem nem számít. Én másodlagos vagyok.”

A hitelesség nem a mindent szó nélkül kibíró robotizmussal kezdődik. A hitelesség ott kezdődik, amikor a legnehezebb rendszerben is emberként tekintesz magadra. Ha gerinces vagy önmagaddal szemben, és nem fogadod el normának azt, ami méltatlan. Ha kell, kérsz, ha kell, jelzel, ha kell, átcsoportosítasz – de nem áldozod fel a testedet a napi rutin oltárán.

A határok meghúzása nem a törődés hiánya

Sokan félnek nemet mondani, mert attól tartanak, hogy ezzel cserbenhagyják a gyerekeket. Pedig a határozott, tiszta határok képviselik a valódi professzionalizmust. Kimondani azt, hogy „ez a probléma nem az én kompetenciám, de keresünk rá megfelelő szakembert”, nem a felelősség elhárítása. Ez a felelősség legmagasabb foka.

A gyerekeknek nincs szükségük tévedhetetlen, emberfeletti szuperhősökre. Olyan hús-vér felnőtteket akarnak látni, akik mintát adnak az élethez. Ha azt látják, hogy a tanáruk végletekig kizsigerelt, feszült és elhanyagolja önmagát, akkor azt tanulják meg, hogy a felnőtt lét egyenlő a szenvedéssel. Ha viszont azt látják, hogy a tanár tiszteli a saját határait, megtanulják tőle az önbecsülést.

Magadért, de nem a hivatás ellen

A mentális öngondoskodás nem önzőség, hanem a szakmai munka alapfeltétele. Egy üres kancsóból nem lehet vizet önteni.

Ne várd meg, amíg a kereteket mások tisztázzák le helyetted. A belső tartás, a szakmai gerinc ott kezdődik, hogy te magad mondasz igent a saját emberi mivoltodra. Mert a pedagógus nem egy funkció. A pedagógus egy ember, aki tanít.

Szerző: Pinto Renato

Post Views: 587
Megosztás
0

Related posts

A legveszélyesebb mondat a világon


Tovább

„Kik tudtunk lenni egymás számára?”


Tovább

 Tanítsuk meg őket úszni az Óceánban!


Tovább

Vélemény, hozzászólás? Válasz megszakítása

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

© 2019 Örömmel az iskolában - Pinto Renato weblapja. Minden jog fenntartva. | Készítette és tárolja: Webprodukt Stúdió